Cimitirul Pomenirea invadat de buruieni

Un peisaj dezolant, pentru vizitatorii veniţi să se reculeagă la mormintele celor dragi.  În unele zone, buruienile înalte au pus stăpânire pe alei iar crucile din piatră abia dacă se zăresc din puzderia de bălării.  Locul pare părăsit. O arădeancă,  aflată în trecere,  povesteşte că multe morminte sunt părăsite iar vegetaţia a invadat totul in jur.” Eu am dat cu erbicid la mormintele noastre, dar ce să fac, să stropesc în tot cimitirul?”

        Cimitirul Pomenirea are prea puţini angajaţi care să se ocupe cu tăiatul ierbii

  Cimitirul Pomenirea se întinde pe 19 hectare. Doi angajaţi taie iarba pe alei, îngrijirea mormintelor fiind în atribuţia aparţinătorilor. Dar, spune administratorul cimitirului,  aproximativ 20 la sută dintre acesştia fac curăţemie şi au grijă de morminte, restul mormintelor sunt pur şi simplu abandonate. Pentru fiecare loc de veci, se plăteşte o taxă de 250 de lei, pe 7 ani, în cazul pensionarilor, şi de 500 lei, în cazul celor care muncesc.  Să sperăm că se vor găsi soluţii pentru ca cimitirul să arate civilizat, nu ca o junglă in mijlocul oraşului.

 

Distribuie acest articol

Articole ASEMĂNĂTOARE

0 Opinii
Inline Feedbacks
View all comments

Anunturi PUBLICE

RECLAMA TA AICI!

„Suntem interesați să promovăm afacerea ta pe site-ul nostru. Te rugăm să ne contactezi pentru mai multe detalii și să discutăm despre posibilitățile de colaborare.”

Ultimile EVENIMENTE

Pompierii militari arădeni au intervenit astăzi pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o vopsitorie aflată în interiorul unei hale industriale aparținând unui . . .

Copiii din Arad sunt invitați să participe,sâmbătă,6 iunie, la cea de-a XIV-a ediție a evenimentului „Farmecul Copilăriei”, organizat de Primăria Municipiului Arad . . .

O acțiune desfășurată în noaptea de miercuri spre joi de jandarmii arădeni s-a încheiat cu descoperirea unor substanțe suspecte asupra a trei . . .

Activitatea administrațiilor fiscale din județ a fost blocată astăzi, după ce aproximativ 380 de angajați ai ANAF au declanșat un protest față . . .

Articole POPULARE

Momente de tensiune au avut loc luni, în jurul orei 11:40, în Piața Avram Iancu din municipiul Arad, după ce un bărbat . . .

  Polițiștii de frontieră din Arad au ridicat trei motoare de barcă în valoare de aproximativ 5.000 de euro, după ce un . . .

Arădenii care se întreabă de ce nu mai văd avioane pulverizând substanțe împotriva țânțarilor au primit răspunsul oficial al Primăriei. Dezinsecția aeriană . . .

Doi cetățeni ciprioți s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiștii de frontieră arădeni conducând autovehicule care figurau . . .