David Popovici aduce copiii în bazinele de înot, statul face orice ca să îi alunge

Singurul bazin olimpic din Arad are lacătul pe uşă, de mai bine de un an. Facturile către CET, de peste 600.000 de lei, au determinat Administratorul, Agenţia Naţională de tineret şi sport, să nu mai poată susţine aceste cheltuieli. Aşa că, bazinul , golit de apă,  se deteriorează pe zi ce trece. Pe vremuri, la această oră, bazinul era plin de copii, astăzi, complexul arată deplorabil, cu pereţii scorojiţi, plini de igrasie, geamuri sparte etc. Din 2018, Direcţia judeţeană de sport a solicitat CNI, preluarea acestui bazin şi lucrari de renovare, dar , până acum, nu s-a întămplat nimic. Alexandru Meszar, director Direcţia judeţeană de sport “ Performanţele lui David Popovici sunt o minune, pentru că nici un guvern nu a investit în infrastructura pentru sport”

 Copiii invaţă să inoate in bazine în care nu se poate face performanţă

 Numărul copiilor care vor să înoate a crescut, datorită lui David Popovici. Iar jumătate dintre ei vor să facă performanţă. Doar că singurul bazin,  în care pot invăţa, este cel nou, din Subcetate, construit pentru poloişti, deci cu culoare de 33 m lungime. Claudiu Grama, instructor de înot “ Am fost cu ei la competiţie în Ungaria şi copiii au început să plângă, pentru că nu văzuseră bazine atât de lungi. S-au aşezat pur şi simplu pe marginea bazinului, pentru că erau speriaţi

Chiar dacă , inspiraţi de performanţele lui David, copiii îşi doresc să performeze în acest sport, statul nu face nimic să le încurajeze visul.

 

Distribuie acest articol

Articole ASEMĂNĂTOARE

0 Opinii
Inline Feedbacks
View all comments

Anunturi PUBLICE

RECLAMA TA AICI!

„Suntem interesați să promovăm afacerea ta pe site-ul nostru. Te rugăm să ne contactezi pentru mai multe detalii și să discutăm despre posibilitățile de colaborare.”

Ultimile EVENIMENTE

Pompierii militari arădeni au intervenit astăzi pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o vopsitorie aflată în interiorul unei hale industriale aparținând unui . . .

Copiii din Arad sunt invitați să participe,sâmbătă,6 iunie, la cea de-a XIV-a ediție a evenimentului „Farmecul Copilăriei”, organizat de Primăria Municipiului Arad . . .

O acțiune desfășurată în noaptea de miercuri spre joi de jandarmii arădeni s-a încheiat cu descoperirea unor substanțe suspecte asupra a trei . . .

Activitatea administrațiilor fiscale din județ a fost blocată astăzi, după ce aproximativ 380 de angajați ai ANAF au declanșat un protest față . . .

Articole POPULARE

Momente de tensiune au avut loc luni, în jurul orei 11:40, în Piața Avram Iancu din municipiul Arad, după ce un bărbat . . .

  Polițiștii de frontieră din Arad au ridicat trei motoare de barcă în valoare de aproximativ 5.000 de euro, după ce un . . .

Arădenii care se întreabă de ce nu mai văd avioane pulverizând substanțe împotriva țânțarilor au primit răspunsul oficial al Primăriei. Dezinsecția aeriană . . .

Doi cetățeni ciprioți s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiștii de frontieră arădeni conducând autovehicule care figurau . . .