Delapidare cu criptomonede

Procurorii DIICOT Timişoara au dispus zeci de percheziţii în mai multe judeţe din ţară, inclusiv în Arad, întrun dosar de delapidare şi folosirea bunurilor unei firme în inters propriu. Mai exact, două peesoane, care administrau o societate comercială în Timiş, ce se ocupa cu energia regenerabilă, au constituit un grup infracţional, cu scopul de a îşi însuşi sume mari de bani. Împreună cu alţi complici, specialişti în informatică ,au produs un prejudiciu de peste 17 milioane de dolari. Ei transferau monede virtuale din portofelul firmei către portofele controlate de membrii grupării. După ce schimbau monedele virtuale in monede fiduciare, banii erau transferaţi in conturi bancare. De aici erau scoşi iar, cu sumele obţinute ,erau cumpărate diverse bunuri, imobile maşini, excursii. Totodată . ei făceau raportări fictive cu privire la câştigurile tranzacţionate. 15 persoane au fost aduse la audiei în Timişoara.

Distribuie acest articol

Articole ASEMĂNĂTOARE

0 Opinii
Inline Feedbacks
View all comments

Anunturi PUBLICE

RECLAMA TA AICI!

„Suntem interesați să promovăm afacerea ta pe site-ul nostru. Te rugăm să ne contactezi pentru mai multe detalii și să discutăm despre posibilitățile de colaborare.”

Ultimile EVENIMENTE

Pompierii militari arădeni au intervenit astăzi pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o vopsitorie aflată în interiorul unei hale industriale aparținând unui . . .

Copiii din Arad sunt invitați să participe,sâmbătă,6 iunie, la cea de-a XIV-a ediție a evenimentului „Farmecul Copilăriei”, organizat de Primăria Municipiului Arad . . .

O acțiune desfășurată în noaptea de miercuri spre joi de jandarmii arădeni s-a încheiat cu descoperirea unor substanțe suspecte asupra a trei . . .

Activitatea administrațiilor fiscale din județ a fost blocată astăzi, după ce aproximativ 380 de angajați ai ANAF au declanșat un protest față . . .

Articole POPULARE

Momente de tensiune au avut loc luni, în jurul orei 11:40, în Piața Avram Iancu din municipiul Arad, după ce un bărbat . . .

  Polițiștii de frontieră din Arad au ridicat trei motoare de barcă în valoare de aproximativ 5.000 de euro, după ce un . . .

Arădenii care se întreabă de ce nu mai văd avioane pulverizând substanțe împotriva țânțarilor au primit răspunsul oficial al Primăriei. Dezinsecția aeriană . . .

Doi cetățeni ciprioți s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiștii de frontieră arădeni conducând autovehicule care figurau . . .