ISU Arad avertizează: 21 incendii în ultimele 4 zile au mistuit 133 ha. Prudență maximă la utilizarea focului deschis!
În ultimele patru zile, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Vasile Goldiș” Arad a intervenit la 21 de incendii de vegetație uscată, miriște și lăstăriș, care au afectat o suprafață totală de aproximativ 133 de hectare.
Reprezentanții ISU Arad fac un apel ferm către populație să manifeste responsabilitate și prudență în utilizarea focului deschis, în special în zonele cu vegetație uscată sau în apropierea terenurilor agricole. Resturile de țigară pot provoca incendii – nu le aruncați la întâmplare!
„Adoptarea unui comportament preventiv este esențială pentru protejarea vieții, bunurilor și a mediului înconjurător”, transmit pompierii arădeni.
Pompierii militari din Arad rămân la datorie, asigurând un răspuns prompt la solicitările cetățenilor aflați în dificultate.
Sursă foto ISU Arad
Comentarii (0)