Un incident periculos a avut loc joi, în jurul orei 14.00, în stația CFR din Felnac. Polițiștii Serviciului Județean de Poliție Transporturi Arad au fost alertați după ce un geam al unui tren a fost spart cu o piatră, în timp ce garnitura staționa.
În urma verificărilor rapide, oamenii legii au reușit să identifice autorul: un bărbat de 27 de ani, din localitate, despre care există indicii că ar fi aruncat intenționat cu piatra către vagon.
Tânărul a fost dus la audieri, iar în baza probelor administrate a fost reținut pentru 24 de ore. Pe numele său a fost deschis un dosar penal pentru distrugere și tulburarea ordinii și liniștii publice, urmând ca cercetările să continue sub coordonarea procurorului de caz.
Potrivit polițiștilor, astfel de fapte pot duce nu doar la pagube materiale, ci și la rănirea gravă a pasagerilor sau personalului feroviar.
Comentarii (0)