Polițiștii rutieri au desfășurat joi, 19 iunie, între orele 14:00 și 18:00, o amplă acțiune de control pe Drumul Național 7, având ca obiectiv creșterea siguranței rutiere și prevenirea accidentelor de circulație.
În cadrul verificărilor, au fost efectuate 74 de testări pentru consumul de alcool și substanțe interzise, toate rezultatele fiind negative. De asemenea, pe durata acțiunii nu a fost constatată nicio infracțiune la regimul circulației.
Pentru abaterile constatate, polițiștii au aplicat 71 de sancțiuni contravenționale. Dintre acestea, 38 au fost pentru depășirea limitei legale de viteză, 14 pentru nepurtarea centurii de siguranță, 5 pentru utilizarea telefonului mobil în timpul conducerii și alte 14 pentru diverse nereguli, precum lipsa documentelor sau neutilizarea luminilor de întâlnire.
Totodată, oamenii legii au reținut un permis de conducere și patru certificate de înmatriculare.
Pe lângă activitățile de control, polițiștii au purtat discuții cu participanții la trafic, subliniind importanța respectării regulilor de circulație pentru prevenirea accidentelor grave.
Potrivit reprezentanților Poliției, cel mai important rezultat al acțiunii îl reprezintă faptul că, în intervalul orar în care aceasta s-a desfășurat, nu au fost înregistrate accidente rutiere cu consecințe grave nici pe DN 7, nici la nivelul județului.
Comentarii (0)