Un bărbat în vârstă de 35 de ani, din comuna Felnac, este cercetat de polițiști pentru braconaj piscicol, după ce a fost depistat în posesia unei unelte de pescuit interzise.
Potrivit informațiilor transmise de Serviciul Județean de Poliție Transporturi Arad, incidentul a avut loc în seara zilei de 19 iunie, în jurul orei 22.00. Polițiștii, împreună cu reprezentanți ai Agenției Naționale de Pescuit și Acvacultură Arad, au oprit pentru control un autoturism care circula în Felnac, în apropierea râului Mureș.
În urma verificărilor efectuate asupra vehiculului, oamenii legii au descoperit o setcă cu pereți dubli, unealtă de pescuit a cărei deținere este interzisă de legislația în vigoare.
Pe numele bărbatului a fost întocmit un dosar penal, iar cercetările continuă pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care acesta deținea unealta de pescuit și pentru dispunerea măsurilor legale care se impun.
Polițiștii reamintesc că utilizarea sau deținerea uneltelor de pescuit interzise constituie infracțiune și este sancționată conform legislației privind pescuitul și protecția resurselor acvatice.
Comentarii (0)