Un bărbat în vârstă de 49 de ani a fost surprins în flagrant delict în noaptea de 2 august 2025, în jurul orei 03:10, pe un fond de vânătoare din comuna Săvârșin, județul Arad. Acesta este bănuit de comiterea infracțiunii de braconaj cinegetic.
Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Arad, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase l-au depistat pe bărbat în timpul unei acțiuni de control. Asupra acestuia au fost găsite o armă de vânătoare de calibru 223 REM, 13 cartușe nepercutate și o cameră cu termoviziune, toate fiind ridicate în vederea continuării cercetărilor.
Verificările efectuate ulterior au scos la iveală că bărbatul nu deținea autorizație de vânătoare. Acesta a fost condus la audieri, iar pe numele lui a fost întocmit un dosar penal pentru braconaj cinegetic și nerespectarea regimului armelor și munițiilor.
Cercetările sunt continuate de polițiștii arădeni pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care a avut loc fapta.
Sursa foto IPJ Arad
Comentarii (0)