Proiectul, demarat cu doi ani în urmă, este la stadiul de proiect tehnic. Licitaţiile pentru proiectant, contestate în instanţă, au prelungit termenul pentru demararea construcţiei în sine. Spitalul ar trebui construit în curtea spitalului judeţean, va avea 10 nivele şi va găzdui toate specializările de pediatrie, dar şi obstetrica şi ginecologia. Urmează acum alte licitaţii pentru stabilirea constructorului, şi care vor fi şi ele, cel mai probabil, contestate. După stabilirea unui constructor, spitalul ar trebui finalizat până în iunie 2026. Andrei Ando, director omunicare CJA “ Noi suntem optimişti. Avem exemplul liceului Baptist, o lucrare de aceleaşi dimensiuni, care a fost gata într-un an” .În cazul în care clădirea nu va fi gata la termen, Aradul va pierde banii europeni şi şansa ca micuţii bolnavi să fie trataţi în condiţii decente.
Dacă nu terminăm noul spital de pediatrie în următorul an, vom pierde 115 milioane euro din PNRR
Comentarii (0)