Un tânăr de 24 de ani este cercetat pentru trafic de droguri de risc și mare risc în formă continuată, după ce anchetatorii au descoperit la locuința acestuia din județul Arad un kilogram de canabis, droguri de mare risc și bani proveniți din activități ilegale.
Potrivit anchetatorilor din cadrul Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Arad și polițiștilor Serviciul de Combatere a Criminalității Organizate Arad, în perioada martie – mai 2026, tânărul ar fi vândut în repetate rânduri canabis și substanță cristalină 3CMC în județul Arad. Drogurile erau comercializate cu 50 de lei gramul de canabis și 100 de lei gramul de 3CMC.
În urma investigațiilor și a unei percheziții domiciliare efectuate în 13 mai 2026, oamenii legii au descoperit și ridicat aproximativ un kilogram de canabis ambalat în trei pungi vidate, 50 de grame de 3CMC, grindere, un cântar electronic și o sumă de bani în lei.
Procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Arad au dispus reținerea persoanei cercetate, iar ulterior judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalul Arad a decis plasarea acesteia în arest la domiciliu pentru 30 de zile.
Anchetatorii precizează că persoana cercetată beneficiază de prezumția de nevinovăție și de toate drepturile procesuale prevăzute de lege.
Comentarii (0)