Polițiștii din Arad au desfășurat o amplă acțiune pe linia combaterii infracțiunilor la regimul armelor și munițiilor, în urma căreia au fost descoperite arme ilegale, muniție, dar și cantități impresionante de bunuri suspecte.
La data de 9 aprilie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Lipova, au pus în executare nu mai puțin de 29 de mandate de percheziție domiciliară. Descinderile au avut loc la locuințele unor persoane din județul Arad, bănuite de comiterea mai multor infracțiuni privind regimul armelor.
În urma acțiunii, oamenii legii au ridicat 10 arme, dintre care 6 erau deținute ilegal, precum și 475 de cartușe de diferite calibre, de asemenea ilegale. Totodată, au fost descoperite peste 200 de trofee, un amortizor, 7 capcane, o setcă și nu mai puțin de 450 de kilograme de carne suspectată că provine din vânat.
Lista bunurilor confiscate continuă cu 173 de articole pirotehnice și 12.000 de fire de țigarete nemarcate fiscal.
Pe baza probelor administrate, patru bărbați, cu vârste între 27 și 53 de ani, din localitățile Corbești, Pârnești, Roșia Nouă și municipiul Arad, au fost reținuți. Cercetările continuă sub supravegherea procurorului de caz.
Operațiunea a beneficiat de sprijinul mai multor structuri de ordine publică, inclusiv polițiști din județele Hunedoara și Timiș, luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale, jandarmi din cadrul Grupării Mobile Timișoara, dar și efective ale Inspectoratului de Jandarmi Arad.
Ancheta este în desfășurare, iar autoritățile continuă verificările pentru stabilirea întregii activități infracționale.
Comentarii (0)