Miruna a fost adusă de părinţi, la spitalul din Arad, la începutul lunii. Avea febră şi diaree iar medicii au constatat că are o infecţie cu Rotavirus. În primele trei zile de tratament, copilul părea să fie bine. Starea ei s–a agravat însă şi a început să aibe convulsii. Medicii hotărăsc atunci să îi facă o tomografie la cap şi descoperă lichid, care trebuia drenat. Neurochirurgul face manevra chirurgicală, dar, pentru că starea micuţei e tot mai gravă, se hotărăşte transferul bebeluşului de 7 săptămâni, la Timişoara. Cătălin Hreniuc, director medical al Spitalului Judeţean Arad “Nu credem că suferinţa craniană vine de la Rotavirus, ci, poate fi ca urmare a unei infecţii intravaginale a mamei, fetiţa a stat după naştere trei zile la reanimare”.
Medicii din Timişoara le sugerează părinţilor să facă o plângere împotriva doctorilor din Arad. Şi de aici a început, pentru părinţi, o nouă dramă. De o lună, fetiţa este în morga din Timiţoara, fără autopsie, în timp ce actele circulă, greoi, între instituţiile din Timişoara şi Arad. Mai exact, abia joia trecută dosarul cu plângerea părinţilor ajunge la Parchetul Timişoara de la cel din Arad iar astăzi procurorul a dispus, în regim de urgenţă, ca bebeluşului să i se facă autopsia. Asta înseamnă că, după o lună de aşteptare chinuitoare, părinţii să- și poata înmormânta copilul în cel mult două zile. Între timp, a fost demarată o anchetă penală pentru a se stabili dacă tratamentul aplicat a fost correct sau nu şi dacă copilul putea să fie salvat.
Comentarii (0)