Două cazuri grave de încălcare a legislației rutiere au fost descoperite de polițiștii arădeni în cursul zilei de 8 mai, în Curtici și Păuliș. Ambii șoferi au fost reținuți pentru 24 de ore, cercetările fiind continuate sub supravegherea procurorilor de caz.
Primul incident a fost înregistrat pe D.J. 790, unde polițiștii orașului Curtici au depistat un bărbat de 39 de ani în timp ce conducea un autoturism. În urma verificărilor, oamenii legii au stabilit că acesta avea dreptul de a conduce anulat. Totodată, testarea cu aparatul alcooltest a indicat o valoare de 0,77 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Șoferul a fost transportat la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice, iar ulterior a fost reținut pentru 24 de ore.
Tot în data de 8 mai, polițiștiii orașului Lipova au oprit pentru control un bărbat de 43 de ani, care conducea un autoturism în localitatea Păuliș. Verificările au arătat că acesta nu deține permis de conducere, iar documentul prezentat la control era susceptibil a fi fals.
Și în acest caz, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, cercetările continuând sub coordonarea procurorului de caz.
Polițiștii atrag atenția că astfel de fapte pun în pericol siguranța participanților la trafic și anunță că acțiunile pentru depistarea șoferilor care încalcă legea vor continua în tot județul.
Comentarii (0)