Începând cu ora 11:30, autoritățile desfășoară un exercițiu cu forțe și mijloace de intervenție în teren, la un operator economic situat pe strada Vasile Goldiș, din municipiul Arad.
Reprezentanții instituțiilor implicate precizează că acțiunea are rolul de a verifica și îmbunătăți capacitatea de răspuns în cazul unor situații de urgență.
Totodată, aceștia subliniază că exercițiul nu reprezintă un pericol real pentru populație, fiind vorba doar despre o simulare. Mai exact, este vorba de un incendiu izbucnit la un autoturism parcat în subsolul hotelului, autoturism în care s-ar afla și o victimă.
Autoritățile le mulțumesc cetățenilor pentru înțelegere și recomandă evitarea panicii în cazul în care observă desfășurări de forțe în zonă
Comentarii (0)