Doi aradeni,mama si fiu,ea functionar la ANAF antifrauda,el ,politist in judet,au fost ridicati,in aceasta dimineata,intr-un dosar ce vizeaza grupari specializate in contrabanda internationala de tigari.Sunt descinderi in 15 judete din tara,organizate de Directiile de Investigare a Criminalitatii Economice din cadrul IGPR si IPJ Arad si de DIICOT,Serviciul Teritorial Timisoara.
Este vorba de contrabanda cu tigari ,tutun si materiale pirotehnice,cu ramificatii in Cehia,Bulgaria si Ucraina.Membrii gruparilor au introdus fraudulos in tara,in perioada 2022 2024,cu complicitatea unor functionari,aprox 39.000.000 tigarete,64 tone de tutun, si 8 tone material pirotehnic,care erau destinate pietei negre.Au fost desfiintate si trei fabrici clandestine,doua pe teritoriul Romaniei,una in Cehia.Prejudiciul cauzat de cele doua grupari este de peste 12,700.000 euro.Au fost puse in aplicare peste 50 de mandate de aducere iar suspectii vor fi dusi la DIICOT Timisoara,ptr audieri.
Comentarii (0)