Un incendiu violent a izbucnit în această seară la o casă cu regim de înălțime parter + mansardă (P+M) din localitatea Vinga.
La fața locului au intervenit pompierii militari din cadrul Detașamentului Arad, cu două autospeciale de stingere, autoscara și două ambulanțe SMURD, dintre care una de Terapie Intensivă Mobilă. În sprijinul acestora acționează și pompierii voluntari din cadrul SVSU Vinga.
Pentru eficientizarea intervenției, în sprijinul echipajelor arădene au fost mobilizați și pompierii militari din cadrul ISU Timiș, cu o autocisternă de stingere.
Potrivit ISU Arad, incendiul se manifestă prin ardere generalizată la un garaj din curtea gospodăriei, propagat la o anexă, cu posibilitate de extindere la casă.
Din nefericire, în curtea locuinței a fost găsită o victimă decedată.
Echipele de intervenție acționează în continuare pentru lichidarea incendiului și înlăturarea efectelor negative.
Intervenția este în dinamică.
Update:
Incendiul a fost stins, iar pompierii acționează în aceste momente pentru îndepărtarea efectelor negative și identificarea posibilelor focare ascunse.
Totodată, cinci persoane au fost asistate medical la locul evenimentului, astfel:
– două persoane cu o ușoară intoxicație cu fum;
– două persoane cu atac de panică;
– o persoană cu arsuri la nivelul membrului superior drept.
În urma evaluării medicale, toate cele cinci persoane au refuzat transportul la spital
Foto arhivă
Comentarii (0)