O intervenție de urgență a jandarmilor arădeni a prevenit, joi seara, o posibilă tragedie în zona Gării din municipiul Arad.
În data de 6 noiembrie 2025, în jurul orei 17:30, un echipaj din cadrul Detașamentului 1 Mobil al Inspectoratului de Jandarmi Județean Arad, aflat în misiune de menținere a ordinii publice, a fost solicitat printr-un apel la 112 să intervină după ce o femeie și fiica acesteia, în vârstă de doar 5 ani, erau urmărite și agresate verbal de un bărbat necunoscut.
La sfatul jandarmilor, femeia s-a adăpostit împreună cu copilul într-un magazin alimentar din apropiere, până la sosirea forțelor de ordine. În scurt timp, echipajul a ajuns la fața locului și, pe baza descrierii oferite, a identificat bărbatul chiar în interiorul magazinului unde se refugiase mama cu fetița.
Individul a refuzat să se conformeze indicațiilor jandarmilor și a opus rezistență, fiind imobilizat și supus unui control corporal preventiv. Întrucât acesta manifesta un comportament dezechilibrat, a fost solicitat sprijin medical de urgență.
Echipajul medical sosit la fața locului a constatat că bărbatul necesită evaluare psihiatrică de specialitate, astfel că a fost transportat la Spitalul Clinic Județean Arad – Secția Psihiatrie, sub escorta jandarmilor.
Pentru comportamentul său, bărbatul a fost sancționat contravențional cu o amendă de 1.000 de lei, în conformitate cu Legea nr. 61/1991, republicată, privind sancționarea faptelor de încălcare a normelor de conviețuire socială și a ordinii publice.
Prin intervenția rapidă și calmă a jandarmilor, mama și fiica ei au fost puse în siguranță, incidentul fiind încheiat fără alte consecințe grave.
Comentarii (0)