Duminică, mii de oameni au participat în întreaga țară la marșul „Împreună pentru Siguranța Femeilor”.
Organizațiile membre ale Rețelei pentru prevenirea și combaterea violenței împotriva femeilor au ieșit în stradă pentru a cere Guvernului și Parlamentului măsuri urgente care să prevină femicidele și să sprijine victimele violenței de gen.
La Arad, peste 60 de persoane au participat la marșul autorizat, care a pornit din fața Teatrului „Ioan Slavici” și s-a desfășurat pe bulevardul central, până la Primărie și înapoi. Participanții au mers pe trotuar, purtând pancarte cu mesaje împotriva violenței asupra femeilor.
„Din păcate, în unele cazuri, violența este normalitatea cu care trăiesc femeile”, a spus un participant la marș.
Președinta asociației ADES Dulcis, Carmen Gendelon, a subliniat că aproape una din două femei din România a trecut, la un moment dat, printr-o formă de violență — fizică, sexuală sau psihologică — din partea partenerului intim.
Potrivit datelor Inspectoratului General al Poliției Române, 40 de femei au fost ucise în primele opt luni ale acestui an, iar 445 de femei au fost ucise de un membru al familiei în ultimii 10 ani. În 2024, au fost înregistrate peste 36.400 de plângeri doar pentru infracțiunea de loviri și alte violențe.
Marșul din Arad a fost supravegheat de jandarmi și polițiști, fără a fi raportate incident
Comentarii (0)