În timp ce alimentele și carburanții se scumpesc de la o lună la alta, alocația pentru masa caldă destinată elevilor și persoanelor vulnerabile a rămas aproape neschimbată. La Arad, autoritățile spun că sunt nevoite să „se reinventeze” pentru a putea pune zilnic mâncare pe masă pentru mii de beneficiari.
Ultima ajustare a alocației de hrană a fost făcută în ianuarie, când Guvernul a majorat cuantumul cu doar un leu. Între timp, însă, prețurile la alimente, carburanți și ambalaje au crescut semnificativ, punând presiune pe bugetele deja limitate.
La Cantina Municipală Arad se pregătesc zilnic aproximativ 3.000 de porții pentru elevi și 100 pentru persoane asistate social. Costul unei mese sănătoase pentru elevi este de 16,5 lei, iar pentru beneficiarii de ajutor social – 18 lei, sumă care include atât transportul, cât și ambalajele de unică folosință.
„Va trebui să asigurăm aportul caloric necesar, mai ales că vorbim despre copii, dar va fi foarte greu. Va trebui să fim inventivi”, a declarat Oana Pârvulescu, director al Direcției de Asistență Socială Arad.
Situația este complicată și de creșterea costurilor logistice. „Din cei 16,5 lei, transportul și ambalajele reprezintă 21%. În condițiile în care furnizorii de ambalaje au anunțat scumpiri de până la 30%, pentru mâncare rămâne tot mai puțin”, explică Dorina Damian, șef serviciu în cadrul instituției.
Deși contractele cu furnizorii sunt valabile până în iulie, prețurile vor fi ajustate în funcție de inflație, ceea ce înseamnă că, în practică, cantitatea de alimente cumpărate va scădea.
„Oamenii erau obișnuiți cu carne, au nevoie de proteine și legume. Va trebui să găsim soluții ca să ne descurcăm”, spune Eva Stanciu, bucătăreasă.
La rândul său, gestionarul cantinei, Lilian Purdi, confirmă presiunea tot mai mare: „Vom lua cantități mai mici cu aceiași bani. Prețul cărnii crește, la fructe la fel. 20% e puțin, poate fi chiar mai mult.”
Pentru mulți beneficiari, masa caldă este esențială. „Am 480 de lei pe lună. Contează foarte mult că primesc această masă”, spun unii dintre cei asistați social.
Asistenții sociali avertizează că, fără o majorare a alocației de hrană, va deveni imposibil să fie asigurate porții suficiente, atât din punct de vedere cantitativ, cât și nutrițional.
Comentarii (0)