Într-un cartier de la marginea orașului, o căprioară a fost surprinsă venind la o găleată cu apă lăsată în fața unei case. În plină perioadă de caniculă și secetă, localnicii spun că nu este o imagine neobișnuită. Pe lângă păsări, pisici sau câini fără stăpân, și animalele sălbatice vin de pe câmpul din apropiere pentru a-și potoli setea.
„Punem un recipient cu apă în fața porții, nu ne costă nimic. Dacă putem ajuta, de ce nu?”, spune un locuitor din zonă. Oamenii sunt îndemnați să facă gesturi simple, dar salvatoare, pentru animalele afectate de temperaturile extreme.
Comentarii (0)