Doi bărbați au fost prinși de polițiștii arădeni pescuind ilegal în râul Mureș, în perioada de prohibiție.
Primul, un bărbat de 67 de ani din Arad, a fost depistat în zona localității Nicolae Bălcescu, cu un somn de aproximativ 40 kg, pescuit la pripon, metodă interzisă prin lege. Acesta a fost amendat cu 10.000 de lei, iar peștele a fost eliberat.
Al doilea caz a fost semnalat în zona Birchiș, unde un bărbat de 42 de ani a fost sancționat cu 6.000 de lei.
Polițiștii reamintesc că pescuitul în apele curgătoare este interzis în perioada 9 aprilie – 7 iunie, potrivit Ordinului nr. 23/297/2025.
D.M
Comentarii (0)