Începând de astăzi și până în data de 4 iunie, Tribunalul Arad, Judecătoria Arad și toate judecătoriile arondate desfășoară o acțiune de protest a personalului auxiliar.
Potrivit informațiilor disponibile, activitatea instanțelor și desfășurarea proceselor nu sunt afectate. În schimb, programul de lucru cu publicul la arhive și registraturi a fost redus cu două ore, astfel că birourile sunt închise pentru public începând cu ora 11:00.
Reprezentanții sindicatului nu au dorit să ofere declarații cu privire la motivele protestului.
Situația a creat nemulțumiri în rândul unor cetățeni care au avut de rezolvat diverse formalități la instanțe. Un arădean a declarat că s-a deplasat pentru a depune un document, însă a găsit registratura închisă și a fost nevoit să trimită actele prin poștă, suportând costuri suplimentare.
„Nu am nimic împotriva grevei, este dreptul lor. Dar dacă nu muncesc, să nu fie plătiți. Nici eu, dacă nu muncesc, nu sunt plătit”, a spus acesta.
Protestul se va desfășura până la data de 4 iunie inclusiv.
Comentarii (0)