Primăria Municipiului Arad anunță continuarea Programului național „Masă sănătoasă” în patru unități de învățământ din oraș. Începând cu 15 septembrie 2025, un număr de 1571 de elevi vor primi zilnic sprijin alimentar sub formă de pachet alimentar sau masă caldă, în valoare de maximum 15 lei/zi/beneficiar.
Cele patru școli arădene selectate pentru implementarea programului în anul școlar 2025-2026 sunt:
-Școala Gimnazială „Ilarion Felea”
-Liceul Tehnologic „Francisc Neuman”
-Școala Gimnazială „Adam Nicolae”
-Școala Gimnazială „Iosif Moldovan”
Cum se acordă sprijinul alimentar
La Școala Gimnazială „Ilarion Felea”, a fost amplasat un container modern cu 100 de locuri, destinat servirii mesei calde.
La Școala Gimnazială „Iosif Moldovan”, elevii din clădirea de pe str. Condurașilor nr. 48-50 beneficiază de masă caldă în regim catering, într-un spațiu avizat de DSP Arad. Restul elevilor primesc pachete alimentare.
Elevii de la Școala „Adam Nicolae” și Liceul Tehnologic „Francisc Neuman” primesc pachete alimentare.
Cine pregătește mesele
Cantina Socială Arad, prin Direcția de Asistență Socială, asigură zilnic:
1007 pachete alimentare
564 de porții de mâncare caldă, servite în regim catering
Cantina Socială gestionează programul din 2018, respectând limitele financiare stabilite la nivel guvernamental.
Declarația primarului Călin Bibarț
„Ne bucurăm că putem să le oferim acest sprijin alimentar copiilor care provin din medii sărace, aflați în situație de eșec școlar. Vorbim despre 1571 elevi arădeni care beneficiază zilnic de acest suport alimentar. Investim în educație, în condiții mai bune pentru elevi, pentru că ei sunt viitorul. În plus, grație acestui program contribuim la creșterea frecvenței participării la ore a elevilor, acolo unde ne confruntăm cu probleme.”
Comentarii (0)