În perioada 13-14 septembrie 2025, sub coordonarea Serviciului Rutier, polițiștii arădeni au desfășurat o amplă razie în trafic, atât în mediul urban, cât și în mediul rural.
Scopul acțiunii: reducerea riscului rutier, impunerea disciplinei în trafic și combaterea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere.
Rezultatele controalelor:
-323 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 82.500 lei;
-142 sancțiuni pentru depășirea vitezei legale – cauză frecventă a accidentelor grave;
-7 permise reținute pentru viteză excesivă;
-3 permise reținute pentru conducere sub influența alcoolului (până la 0,39 mg/l alcool pur în aerul expirat);
-4 permise reținute pentru alte abateri;
-10 certificate de înmatriculare retrase;
-2 infracțiuni constatate (conducere sub influența alcoolului și conducerea unui vehicul neînmatriculat).
Prin aceste acțiuni, polițiștii arădeni urmăresc prevenirea situațiilor periculoase și creșterea siguranței rutiere. Respectarea regulilor de circulație contribuie la un trafic mai sigur, mai responsabil și mai civilizat.
Comentarii (0)