Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din Arad, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad, au efectuat percheziții domiciliare în județele Arad și Bihor, într-un dosar de fraudă bancară și înșelăciune.
Potrivit anchetatorilor, în perioada februarie – martie 2025, trei bărbați, cu vârste de 34, 30 și 27 de ani, ar fi efectuat nu mai puțin de 48 de tranzacții financiare frauduloase, folosind datele unor carduri bancare.
Prejudiciul cauzat este estimat la aproximativ 400.000 lei.
În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat:3 telefoane mobile, documente şi bunuri cu valoare probatorie.
Cei trei suspecți au fost reținuți pentru 24 de ore și sunt cercetați pentru:
-efectuare de operațiuni financiare în mod fraudulos,
-înșelăciune,
-fals în înscrisuri sub semnătură privată.Cercetările continuă sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad.
D M
Comentarii (0)