O banală tamponare produsă în trafic, în centrul municipiului Arad, a scos la iveală o situație care a stârnit numeroase reacții. După accident, cei doi șoferi implicați au decis să încheie o constatare amiabilă, însă completarea documentelor s-a transformat într-un moment surprinzător pentru unul dintre participanți.
Potrivit șoferului păgubit, celălalt conducător auto, care conduce legal din anul 2018, ar fi avut mari dificultăți în a scrie o propoziție prin care își asuma vina pentru producerea accidentului. Acesta a notat textul cu majuscule, fără spații și fără semne de punctuație, iar redactarea i-ar fi luat câteva minute.
„Am fost șocat să văd cum scrie. I-a luat aproximativ trei minute să scrie o propoziție. Băiatul meu de patru ani și jumătate scrie mai bine. Este o adevărată bombă pe roți. Nu înțeleg cum poate citi și interpreta semnele de circulație”, a declarat șoferul lovit.
Accidentul a avut loc după ce șoferul unei autoutilitare ar fi schimbat banda de mers fără să se asigure, susține celălalt conducător auto. În urma impactului nu au existat victime, însă autoturismul avariat necesită reparații importante.
Contactat telefonic, șoferul acuzat că are probleme de scriere a respins aceste afirmații. El susține că știe să scrie și să citească, iar dificultățile întâmpinate au fost cauzate de emoțiile provocate de incident.
„Știu să scriu și să citesc. Altfel nu mi-aș fi putut lua permisul de conducere. Am avut emoții după accident și de aceea am scris mai greu”, a explicat acesta.
Cadrele didactice spun însă că scrierea exclusiv cu litere de tipar este specifică primilor ani de școală. „Copiii folosesc majusculele în clasa pregătitoare. Din clasa I încep să scrie de mână. Faptul că cineva scrie doar cu majuscule nu înseamnă neapărat că nu poate citi, însă nu putem ști cât de bine înțelege ceea ce citește”, a precizat învățătoarea Gabriela Iancic.
La rândul său, instructorul auto Narcis Banciu consideră că actualul sistem permite unor candidați să promoveze examenul teoretic după numeroase încercări, fără a exista o verificare a nivelului minim de educație.
„Sunt persoane care repetă chestionarele de foarte multe ori și reușesc să promoveze proba teoretică. În opinia mea, ar trebui să existe și o condiție legată de un nivel minim de educație”, a declarat instructorul.
Reprezentanții Prefecturii Arad, instituție în subordinea căreia funcționează serviciul de permise și înmatriculări, nu au dorit să comenteze cazul concret. Aceștia au transmis doar că aproximativ 35% dintre candidați promovează examenul pentru obținerea permisului de conducere și au subliniat că legislația în vigoare nu impune prezentarea unor dovezi privind nivelul de studii al candidaților.
Incidentul readuce în discuție criteriile necesare pentru obținerea permisului de conducere și măsura în care acestea reflectă capacitatea unui șofer de a înțelege și respecta regulile de circulație.
Comentarii (0)