Un bărbat de 59 de ani din Arad a fost reținut de polițiști după ce a fost depistat conducând sub influența alcoolului, în cursul după-amiezii de 1 mai 2026.
Incidentul a avut loc în jurul orei 15:35, pe strada Eugen Popa , unde polițiștii Biroului Rutier au oprit pentru control un autoturism aflat în trafic. La volan a fost identificat bărbatul, iar testarea cu aparatul alcooltest a indicat o valoare de 0,74 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Având în vedere rezultatul testării, conducătorul auto a fost condus pentru proceduri legale, iar în baza probatoriului administrat, polițiștii au dispus reținerea acestuia pentru 24 de ore.
Cercetările continuă într-un dosar penal deschis pentru conducere sub influența alcoolului, urmând a fi stabilite toate circumstanțele faptei.
Comentarii (0)