Un bărbat de 39 de ani din județul Arad a fost arestat preventiv pentru 30 de zile după ce a fost prins conducând fără permis și sub influența alcoolului, deși era recidivist și avea deja condamnări pentru fapte similare.
Potrivit unui comunicat transmis de Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad, incidentul a avut loc în data de 8 mai 2026, în jurul orei 17:05, pe DJ 790, între localitățile Șofronea și Zimand Cuz.
Anchetatorii susțin că bărbatul conducea un autoturism Mercedes deși avea permisul de conducere anulat. În urma testării cu aparatul etilotest, acesta a avut o valoare de 0,77 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Ulterior, la spital, probele biologice au indicat o alcoolemie de 1,90 g/l alcool pur în sânge la prima recoltare și 1,66 g/l la cea de-a doua.
Procurorii au precizat că inculpatul se afla în stare de recidivă, fiind condamnat anterior pentru alte două infracțiuni rutiere privind conducerea cu permisul suspendat, pedepsele fiind suspendate sub supraveghere.
Pe 9 mai 2026, procurorii au cerut arestarea preventivă a bărbatului, iar judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoria Arad a admis propunerea, emițând un mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile.
Reprezentanții Parchetului au subliniat că punerea în mișcare a acțiunii penale reprezintă o etapă a procesului penal și nu înfrânge principiul prezumției de nevinovăție.
Foto arhiva
Comentarii (0)