Procurorii au trimis în judecată opt persoane implicate într-un caz de tăieri ilegale și furt de arbori din fondul forestier național, în zona cantonului silvic nr. 8 Bârzăvița, UP II Bârzava.
Potrivit anchetatorilor, în februarie 2026, mai mulți muncitori forestieri ar fi primit indicații să scoată din rădăcini arbori de gorun aflați în apropierea unor parchete autorizate pentru exploatare. Lemnul era transportat într-o rampă primară, urmând să fie valorificat ulterior.
În total, au fost scoși ilegal din rădăcini și sustrași 36 de arbori de pe suprafața a două parcele. Prejudiciul pentru distrugerea vegetației forestiere a fost estimat la 57.788 de lei, iar valoarea materialului lemnos furat la aproape 34.000 de lei.
Anchetatorii susțin că un pădurar din cadrul Ocolului Silvic Bârzava ar fi instigat și sprijinit comiterea faptelor, promițând inclusiv preluarea unei părți din lemnul sustras. De asemenea, administratorul unei firme de exploatare forestieră este acuzat că a pus la dispoziție utilajele folosite și a participat la valorificarea arborilor tăiați ilegal.
Cei implicați sunt cercetați pentru distrugerea vegetației din fondul forestier național, furt de arbori, instigare și complicitate.
Foto arhivă
Comentarii (0)