Un transport important de produse electronice, în valoare de aproximativ 60.000 de euro, a fost la un pas să dispară fără urmă, după ce un angajat ar fi încercat să-i piardă urma chiar în timpul livrării.
Potrivit Inspectoratul de Poliție Județean Arad, totul a ieșit la iveală în data de 21 martie, când polițiștii Secției 8 Rurală Săvârșin au fost sesizați că un bărbat de 29 de ani, din județul Iași, angajat al unei firme din Arad, ar fi demontat sistemul GPS al autoutilitarei pe care o conducea. Vehiculul era încărcat cu produse electronice de valoare, iar după dezactivarea sistemului de monitorizare, acesta ar fi dispărut într-o direcție necunoscută.
Mobilizarea rapidă a polițiștilor a dus la identificarea autoutilitarei și a șoferului, în doar o zi. Pe 22 martie, cei doi au fost depistați în județul Mureș, iar bărbatul a fost dus la audieri.
În urma administrării probatoriului, acesta a fost reținut pentru 24 de ore, fiind cercetat pentru abuz de încredere. Ancheta continuă sub coordonarea procurorului de caz, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs fapta.
La acțiune au participat și polițiști din cadrul Inspectoratul de Poliție Județean Iași și Inspectoratul de Poliție Județean Mureș, colaborarea dintre structuri contribuind decisiv la soluționarea rapidă a cazului
Comentarii (0)