Accidentul petrecut în această seară în localitatea Bârzava a fost unul deosebit de grav. Autoturismul în care se aflau două persoane s-a izbit violent de un stâlp de curent, pe care l-a doborât.
Potrivit informațiilor furnizate de echipajele de intervenție,una dintre victime a fost găsită în stare de inconștiență.
Cealaltă , conștientă și cooperantă, era blocată în interiorul mașinii.
Pompierii militari din cadrul Secției Bârzava au intervenit rapid cu o autospecială de descarcerare, o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD. La fața locului a acționat și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean.
Salvatorii au lucrat pentru extragerea celor două persoane dintre fiarele contorsionate ale autoturismului, ulterior victimele fiind preluate de echipajele medicale și transportate la spital.
De asemenea, pompierii au acționat pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor, prevenind apariția unor pericole suplimentare la locul evenimentului.
Intervenția a fost una contra cronometru, din cauza situației critice a uneia dintre victime.
Update2 Persoana extrasă inconştientă din maşină, o femeie de 64 de ani, a decedat.
Foto ISU Arad
Comentarii (0)