Într-un elan de solidaritate administrativă, Consiliul Local Arad a votat cu simț de răspundere să devină gazdă temporară pentru gunoaiele județului Timiș. Cetățenii? N-au fost întrebați. Dar ce mai contează? Important e ca Timișoara să rămână curată, iar noi să ne umplem de civism… și de miros.
Se pare că în vestul țării, spiritul de colaborare înseamnă că unii gestionează prost, iar alții suportă cu demnitate. Aradul, mereu dornic să fie util, chiar și ca groapă de gunoi regională.
Cineva trebuie să se sacrifice. Și cum Oradea e prea deșteaptă, iar Timișoara prea importantă, rămânem noi, comuna mare cu aspirații europene și miros balcanic.
D.M
Comentarii (0)