Citește și https: //hotarnews.ro/ce-au-ei-si-nu-au-oamenii-de-rand/
Dacă pe strada Romul Veliciu din Arad ar exista un panou cu mesajul „Staționarea interzisă, cu excepția celor privilegiați”, totul ar fi perfect, sincer. Pentru că, în realitate, banda întâi este blocată zilnic, între orele 08:00 și 16:00, de autoturisme parcate cu atâta nonșalanță, încât ai crede că e vorba despre o parcare particulară cu abonamente VIP. Zilnic, aceleași autoturisme ale unor personaje bine conectate, plus cele ale Primăriei. Totul, sub ochii tuturor. Mai puțin ai instituțiilor care ar trebui să vadă.
Ca să lămurim situația, HotArNews a solicitat Poliției Arad și Poliției Locale, în baza Legii 544/2001, informații despre sancțiunile aplicate, în anul 2025, pentru staționarea interzisă pe această stradă. Rezultatul? Un spectacol administrativ demn de manual, din partea unei instituții de la care nu ne așteptam….
Poliția Locală Arad, fără mari resurse, fără aplicații sofisticate, fără „megadotări”, însă în subordinea ,,contravenientului” – Primăria Arad – a răspuns prompt, clar și concret: câte sancțiuni s-au dat, câte ridicări s-au făcut. Vreo șase în tot anul. Simplu. Însă, noi credem că aceste contravenții s-au dat după ora 16.00…….știți voi de ce…..
În schimb, Poliția Arad, instituție a statului Român, cu tehnologii, baze de date, platfome digitale și suficient personal… ne-a anunțat că nu poate identifica strada în bazele lor de date. Nu există câmp „strada Romul Veliciu”, nu pot filtra, nu pot selecta, nu pot… nimic. Cu alte cuvinte, o instituție care aplică zilnic coduri, articole, procese verbale, radare inteligente și camere fixe… nu reușește să afle câte contravenții a constatat într-un anumit loc. Deși această evidență există, în mod cert, în sistemul lor informatic. Dar, desigur, poate le-am cerut prea mult. Așa că… pas. Și ne întrebăm: oare de ce nu vor să ne transmită aceste date? Putem doar să speculăm…
Răspunsul e semnat de responsabilul cu Legea 544, nu de șeful instituției. Poate că acesta nu știe, poate că nu a apucat să vadă solicitarea, poate că e ocupat cu alte priorități. Poate. Sau poate că e mai simplu ca instituția să fie… cum s-a exprimat plastic un cititor: „impotentă informațional exact când nu trebuie.”
Ironia e că, în timp ce pe strada Romul Veliciu banda întâi devine un fel de „rezervat pentru cine trebuie”, Poliția Locală ridică autoturisme prin cartiere periferice, din curțile blocurilor, pentru încasări rapide, probabil de la muritorii de rând care nu au norocul de a lucra într-o instituție publică de forță.
Așadar, rămâne o singură întrebare firească:
Cine parchează ilegal pe Romul Veliciu? Sau, și mai important, de ce în anul 2025 încă mai există apucături demne de anii 80-90?
Până când vom primi și acest răspuns, circulația rămâne blocată. Dar nu traficul, ci comunicarea între instituții și realitate.
Comentarii (0)