Prefectul Județului Arad, Mihai Pașca, s-a întâlnit astăzi cu reprezentanții confederațiilor sindicale care au organizat un protest în fața sediului instituției.
Liderii sindicali au depus la registratura Prefecturii memorii ce conțin revendicările lor, documente care urmează să fie transmise Guvernului României, prim-ministrului, Ministerului Muncii și Ministerului Afacerilor Interne.
„Dialogul social este o componentă democratică esențială a procesului de legiferare și personal sunt un promotor al acestuia. (…) Este datoria noastră să îi asigurăm pe reprezentanții sindicatelor că punctele lor de vedere ajung la decidenți”, a declarat prefectul Mihai Pașca.
Acesta a subliniat că întâlniri similare au loc periodic în cadrul Comisiei Județene de Dialog Social și a reafirmat deschiderea instituției către partenerii sociali.
Comentarii (0)