Deși, în mod obișnuit, ștrandul își deschidea porțile la data de 1 mai, anul acesta lucrările de amenajare sunt încă în desfășurare. Chiar și așa, temperaturile neobișnuit de ridicate pentru această perioadă – ajungând până la 31 de grade Celsius – i-au determinat pe unii localnici să nu mai aștepte inaugurarea oficială.
Câteva doamne au fost surprinse întinzându-și păturile pe iarbă, la doar câțiva metri de gardul care împrejmuiește ștrandul, bucurându-se de soare și de atmosfera de început de vară.
„Bronzul de mai este unic. Temperaturile sunt încă suportabile, iar mai târziu va deveni prea cald”, a declarat o localnică, explicând de ce a ales să profite de vremea bună chiar și în afara ștrandului.
Autoritățile au anunțat că deschiderea oficială a ștrandului va avea loc în data de 15 mai.
Comentarii (0)