UTA a câștigat nesperat pe terenul Universității Craiova meciul susținut în prima etapă a returului sezonului regular. Echipa antrenată de Adrian Mihalcea a învins cu 2-1, după un joc cu eficacitate maximă, două goluri din două șuturi pe poartă. Dincolo de numele adversarei, cele trei puncte contează enorm la stabilitatea unui loc de mijlocul clasamentuluiși temperează nervozitatea acumulată în jurul echipei.
Meciul a început și s-a disputat mai tot timpul cu o dominare sterilă a jucătorilor gazdă, întreruptă rareori cu contraatacuri tăioase din partea arădenilor.
UTA a deschis scorul în minutul 24, când mingea respinsă slab de apărarea gazdă a ajuns în mijlocul careului la Luca Mihai, care a șutat violent în poarta lui Isenko. A fost primul gol pentru UTA dar și din Superliga pentru mijlocașul sosit în vară la Arad. 1-0.
Universitatea a egalat în minutul 36, după un corner la care a intervenit Romanchuk cu capul, mingea lovind gazonul și apoi fiind respinsă în plasă de portarul Gorcea. 1 – 0.
În minutul 79, Cicâldău a fost eliminat pentru două cartonașe galbene.
În minutul 80, după o fază de contraatac, Costache a șutat de la peste 20 de metri pe jos la colțul lung al porții craiovane și a stabilit rezultatul final. 2 – 1.
„În tur a fost primul meci și a fost o nebunie, putea să fie la fel și 4,5-0, exact cum am luat cu Oțelul după acea strategie kamikaze. Astăzi am fost mai temperați. Ei veneau după o perioadă foarte bună, poate am profitat și de faptul că ei sunt un pic obosiți. Nu știu dacă obosiți, cât poate deconectați după acea victorie importantă și lucrul acesta poate ne-a ajutat și am reușit să câștigăm”, a declarat antrenorul Adrian Mihalcea, după joc.
„S-a terminat cu bine, asta a fost și tactica lui Mister, asta am făcut toată săptămâna. Ne-am pregătit foarte mult pentru faza defensivă și contraatac și am fost răsplătiți pentru munca noastră. Este incredibil că am marcat, pentru că am suferit foarte mult, n-am avut foarte multe șanse de când am venit aici și sunt foarte, foarte, foarte fericit. În fotbal este totul despre încrederea care ți-o dă antrenorul. Mister mi-a dat foarte multă încredere, a vorbit foarte mult cu mine în ultima vreme și sunt extrem de fericit. Sper să rămân cu picioarele pe pământ și să continui tot așa”, a spus și Luca Mihai.
După acest joc, UTA a urcat pe locul 8 în clasament, cu 22 de puncte. Campionatul se va întrerupe două săptămâni pentru disputatrae ultimelor meciuri ale echipei naționale în grupa de calificare la Campionatul Mondial.
Etapa următoare, UTA va juca la Arad, cu Universitatea Cluj, sâmbătă, 22 noiembrie, de la ora 15.00.
Echipe:
Universitatea Craiova: Isenko – Romanchuk, Screciu, Badelj (Nsimba – 69) – Mora, D. Matei (Băsceanu – 80), Băluţă, Cicâldău, F. Ştefan (Bancu – 69) – Assad, Baiaram (Etim – 69). Antrenor: Mirel Rădoi
UTA Arad: Gorcea – M. Ţuţu, Pospelov, Poulolo, Padula – Hrezdac, L. Mihai – Costache, A. Roman (Ov.Popescu – 88), Tzioni (Alomerovic – 88 )- Abdallah (Coman – 81). Antrenor: Adrian Mihalcea
Arbitri: Szabolcs Kovacs (Carei – Satu Mare) – Adrian Vornicu (Iaşi),
Marius Badea (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: Gabriel Mihuleac (Iași).
Camera VAR: Bogdan Dumitrache (Bucureşti), Horațiu Fesnic (Cluj Cluj-Napoca).
Observator FRF: Teodora Albon (Cluj-Napoca)
Delegat LPF: Cătălin Cursaru (Ploiești)
Cartonaşe galbene: Mora (52), Cicâldău (72, 79), Nsimba (73) / Hredzac (52), Gorcea (89)
Cartonaş roşu: Cicâldău (79)
Posesie minge 72% – 28%
Șuturi pe poartă 4 – 2
Total șuturi 23 – 5
Cornere 15 – 1
Comentarii (0)