În centrul Aradului administratorul unui cabinet de optică, trăiește de luni de zile un coșmar repetitiv. Nu vorbim despre un incident izolat, ci despre un tipar: geamuri termopan sparte în toiul nopții, pagube consistente și o stare permanentă de teamă pentru administrator, o doamnă care, ajunsă la capătul răbdării, a cerut ajutorul public pe Facebook.
Doar în ultimele trei săptămâni, cabinetul a fost vandalizat de trei ori. De fiecare dată, același scenariu: noapte, zgomot, distrugeri. Penultima dată, femeia a sunat la 112 imediat ce a constatat fapta. Nu știa dacă este furt, tentativă de furt sau o „simplă” distrugere. Nici nu ar avea de ce să știe. Nu este jurist, nu este polițist, este victimă.
Răspunsul primit la telefon a fost însă demn de un manual birocratic: „E efracție?” – a întrebat polițistul. „Nu știu, nu cred” – a răspuns păgubita. Replica: „Atunci luați filmările, probe, ce aveți și veniți la sediu.”
Pe bune? De când stabilirea încadrării juridice a unei fapte revine victimei? Și de când cercetarea la fața locului se face… la sediul poliției? Există cumva o listă neoficială cu „infracțiuni suficiente” pentru a justifica deplasarea unui echipaj?
Azi-noapte, istoria s-a repetat. Geamuri sparte din nou. De această dată, în urma apelului la 112, a fost trimis un echipaj. Un progres, am putea spune. Însă, potrivit păgubitei, când polițiștii au văzut imaginile surprinse de camerele de supraveghere, reacția a fost una dezarmantă: „Aaa, e…”, urmat de rostirea unui nume. „Nu prea avem ce să-i facem, e nebun…”
Dacă este așa, întrebarea devine și mai gravă: se știe cine este autorul, se știe că produce distrugeri repetate, se știe că provoacă prejudicii și teamă, și totuși ,,nu prea are cine ce să-i facă”? Atunci ce facem? Și mai ales, până când?
În tot acest timp, administratorul plătește taxe și impozite deloc simbolice. Doar pentru apartamentul în care funcționează cabinetul, spune că impozitul anual a ajuns la 18.000 de lei, pentru că e situat în centru. Deci: pentru ce? Pentru privilegiul de a-și înlocui geamurile în fiecare săptămână?
Suntem în inima Aradului, nu într-un decor de film western. Și totuși, sentimentul de „vest sălbatic” începe să capete contur atunci când legea pare opțională, iar intervenția autorităților, aleatorie.
Polițiștii spun că îl caută pe individ pentru a-l identifica și pentru a lua măsurile legale care se impun. Vom urmări evoluția cazului.
https://www.facebook.com/share/r/189QSSwenE/?mibextid=wwXIfr
Comentarii (0)