UTA continuă seria meciurilor fără înfrângere din acest sezon. Echipa pregătită de Adrian Mihalcea a îmcheiat la egalitate, scor 1-1, pe ternul celor de la Dinamo București, în etapa a șasea din Superliga. După o primă repriză în care a dominat confortabil ostilitățile, UTA a cedat în partea secundă chiar dacă, pe final, bucureștenii au avut doi jucători eliminați.
UTA a îceput în forță partida și avaut două ocazii prin Tzionis și Costache. În minutul 33, arădenii au deschis scorul prin fostul dinamovist Hakim Abdallah care și-a încheiat o cursă pe contraatac cu un șut respins de portar în poartă. 0 -1. Costache a mai avut o șansă să marcheze pe contraatac, însă a fost blocat de portar.
Dinamo a revenit după pauză mult mai determinată și a reușit să domine copios jocul iar în minutul 59 a reușit egalarea. Cârjan a pătruns pe stânga şi a pasat pentru Karamoko, iar acesta a înscris cu latul. 1 – 1. Pe final, Dinamo a avut doi jucători eliminați. Milanov a părăsit terenul în minutul 82, pentru al doilea avertisment fiind imitat de fostul utis Cristian Mihai, care a făcut exces de zel și a părăsit terenul în prelungiri.
După acest meci, arădenii au urcat pe locul 2, cu 12 puncte, în timp ce Dinamo e pe 6, cu 9 puncte.
”Una peste alta, sunt mulțumit, continuăm seria de care tot am vorbit. E un punct obținut pe terenul pe care campioana a pierdut acum două etape. Sunt mulțumit.
Știu ce tip de jucători am, dar, în același timp, când trebuie să facem schimbări, avem unele probleme. Dacă m-ai fi întrebat la pauză, aș fi spus că putem câștiga, dar e la fel de bine și că s-a terminat egal. Nu am de ce să mă plâng.
Pe Abdallah am vrut să-l iau într-o mega-combinație astă-iarnă la Slobozia, dar n-am avut banii necesari. L-am vrut de la început. Cred că e singurul jucător aflat sub contract cu care am vorbit. Mi l-am dorit, are calități fantastice, joacă pe mai multe posturi. El s-a simțit bine la Dinamo. Nu a vrut să se răzbune. E un jucător profesionist”, a declarat antrenorul Adrian Mihalcea după joc.
”Mă bucur că am făcut această alegere, să vin la Arad. Acum sunt eu însumi. Mi se dă încredere, sper să ating toate obiectivele. Știu ce vrea să joace Kopic, Dinamo e o echipă bună. Dinamo a fost foarte bună azi, poate am fost și ghinioniști că am primit acel gol. E un punct bun pentru noi”, a declarat marcatorul arădenilor Hakim Abdallah.
În următorul meci, UTA va juca la Arad cu Unirea Slobozia, vineri, de la ora 19.00.
Echipe:
Dinamo: Epassy – Ikoko, K. Boateng, Stoinov, Opruţ (Milanov 56) – Kyriakou (Cr. Mihai 46), Gnahore, C. Cîrjan – D. Armstrong (Paşcalău 90+4), Al. Pop (Karamoko 46) , Al. Musi (Caragea 79). Antrenor: Zeljko Kopic
UTA: D. Iliev – Ţuţu, Benga, Poulolo, Padula – Van Durmen, Ov. Popescu (Zsori 76) – V. Costache (Hrezdac 76), A. Roman (Luca Mihai 90), Tzionis (Alomerovic 83) – Abdallah. Antrenor: Adrian Mihalcea
Arbitri: Sebastian Colţescu – Adrian Popescu, Cristian Ilinca
VAR: Adrian Cojocaru – Marius Badea
Cartonaşe galbene: Cr. Mihai 55, Milanov 62 / Van Durmen 88
Cartonaşe roşii: Georgi Mianov (Dinamo) min. 84; Cristian Mihai (Dinamo) min. 90+1
Posesie 61% – 39%
Total șuturi 17 – 12
Șuturi pe poartă 5 – 7
Ocazii mari 0 – 3
Cornere 6 – 3
Comentarii (0)