UTA a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susținut pe terenul celor de la Farul
Constanța. Jocul s-a disputat în etapa a 20-a din Superligă, ultima în deplasare
pentru acest an.
Partida a avut puține faze de spectacol, ambele echipe fiind interesate să nu
primească gol.
Cu toată precauția arădenilor, gazdele au deschis scorul în minutul 33, când Vînă
a primit la marginea careului, de la Grigoryan, a executat o piruetă şi l-a învins pe
Gorcea cu un şut plasat. Prima repriză s-a încheiat cu o fază la care Alin Roman a
șutat violent din margine careului însă fără să prindă cadrul porții.
Egalarea a venit după o fază din minutul 51, cnd Barbu a fost călcat de Sîrbu pe
linia careului, iar intervenția VAR a decis că este fault de penalty. A marcat
Costache pentru 1-1.
Până la fluierul final, a urmat un joc confuz din care nu au mai apărut faze
periculoase de poartă.
”S-a văzut o oarecare timorare în joc, poate și din cauza temperaturii. Una peste
alta, ne mulțumește punctul. Am reglat unele lucruri la pauză. Am schimbat
sistemul, am jucat cu doi atacanți. Pe centru era dificil să pătrundem, așa că am
decis să ducem mingile la margine și să venim cu centrări.
Am riscat puțin, jucând cu un singur mijlocaș defensiv, dar ne-a ieșit. Mă bucură și
faptul că a intrat Barbu și a obținut acel penalty. E copil, încercăm să găsim
stabilitate și la nivelul underului. Am sărit coarda în multe momente, în loc să
punem piciorul în prag și să câștigăm dueluri. Am dorit să aducem un suflu nou în
atac, Roman e mai ofensiv decât Luca Mihai.
Luca a fost mai mult un număr 6 și nu aveam continuitate la mingea a doua, la
recuperare, de aceea a fost modificarea. Cartonașul nu a contat, a fost un fault de
joc. În cazul lui Odada, schimbarea a fost făcută și din cauza faptului că nu a mai
avut intrările decisive de dinainte”, a declarat Adrian Mihalcea, la Prima Sport.
În clasament, UTA este pe locul 8, cu 29 de puncte, iar Farul e a 9-a, având 27 de
puncte.
Etapa următoare, ultima din acest an, UTA va juca la Arad, cu Dinamo, sâmbătă,
de la ora 20.00.
Echipe:
Farul: Buzbuchi – D. Sîrbu (D. Maftei 84), L. Pellegrini (J. Markovic 84), Larie,
Furtado – Vînă, Dican, Radaslavescu (Ramalho 68) – N. Grigoryan, Işfan (Vojtus
78), R. Tănasă (Cr. Sima 68). Antrenor: Ianis Zicu
UTA: Gorcea – Fl. Iacob (Benga 87), Poulolo, Pospelov, Alomerovic – Odada
(Mino Sota 65), L. Mihai (M. Coman 46) – V. Costache, Alin Roman, Ţăroi (D.
Barbu 46) – Hakim Abdallah (Hrezdac 81). Antrenor: Adrian Mihalcea
Arbitri: Marian Barbu – Mircea Grigoriu, Adrian Vornicu
VAR: Iulian Dima – Vasile Marinescu
Cartonaşe galbene: Dican 80 / L. Mihai 45, M. Coman 90+7
Posesie minge 54% – 46%
Total șuturi 18 – 14
Șuturi pe poartă 3 – 6
Cornere 5 – 2
Comentarii (0)