UTA a obținut trei puncte importante pentru menținerea pe un loc de mijloc în
clasament, pe terenul celor de la FC Hermannstadt. Echipa antrenată de Adrian
Mihalcea s-a impus cu scorul de 2 – 1 la Sibiu și menține distanța față de echipele
urmăritoare. Față de meciul din etapa trecută, arădenii au beneficiat de interveția
VAR.
UTA a a vut superioritate numerică din minutul 19, când Neguţ a intrat violent la
Vali Costache, a primit cartonaşul galben, dar a intervenit VAR şi centralul Horaţiu
Feşnic şi-a schimbat decizia și a scos cartonașul roșu. Până la finalul primei
reprize nu s-a mai întâmplat nimic important.
La revenirea pe gazon, cu două schimbări în echipă, UTA a insistat mai mult în
atac și a reușit să tranșeze jocul de partea sa.
Marius Coman a deschis scorul în minutul 53, din centrarea lui Costache. 0-1.
În minutul 56, Hakim Abdallah a trimis la vinclu, după o acțiune în care a trecut de
trei adversari, pentru 0-2.
Gazdele au redus din diferenţă prin voleul a lui Ivanov, în minutul 72.
UTA rămâne pe un loc de mijlocul clasamentului cu 25 de puncte, în timp ce
Hermannstadt rămâne în subsolul clasamentului, pe locul 15, cu 12 puncte.
Etapa următoare, UTA va juca la Arad, cu Petrolul, luni, de la ora 17.30.
Până atunci, arădenii vor avea un meci de Cupa României, tot la Arad, cu FCSB,
miercuri, de la ora 21.00.
Echipe:
Hermannstadt: Căbuz – Antwi, Karo, Fl. Bejan (Ionuţ Stoica 75), L. Stancu –
Oroian (Căpuţă 64), D. Albu (Biceanu 84), A. Ivanov, Neguţ – S. Buş (Gjorgjievski
64), A. Chiţu (Jair 75). Antrenor: Marius Măldărăşanu
UTA: Gorcea – M. Ţuţu (D. Barbu 46), Poulolo, Pospelov, Alomerovic – Hrezdac
(Van Durmen 73), L. Mihai (Odada 73) – Abdallah (Padula 84), Alin Roman (Fl.
Iacob 46), V. Costache – M. Coman. Antrenor: Adrian Mihalcea
Arbitri: Horaţiu Feşnic – Valentin Avram, Alexandru Cerei
Arbitri VAR: Florin Andrei – Mircea Orbuleţ
Comentarii (0)