UTA a obţinut prima victorie în deplasare din acest sezon in a doua
consecutivă după cea de la Arad, cu Sibiul. În etapa a patra a Superligii,
echipa antrenată de Adrian Mihalcea s-a impus cu scorul de 2-1 pe terenul
formaţiei Petrolul Ploieşti, după ce a fost condusă.
Ploieştenii au început bine meciul şi, după ocazia lui Boţogan, din minutul
6, Doumtsios a deschis scorul, în minutul 25, la o minge respinsă de Iliev
după un şut al lui Grozav. 1 – 0 .
Egalarea a venit în minutul 42, când Tzionis a centrat perfect pentru
Costache şi acesta a trimis în poartă din centrul careului. 1 -1.
Rezultatul partidei a fost stabilit de Alin Roman. În minutul 60, după o fază
de contraatac la care a participat alături de Costache, care a şutat din
marginea careului, portarul reuşind să repingă doar la Roman, care a reluat
din 6 metri în poartă. 1- 2.
„Un meci greu. Nu am început bine partida. Am avut multe dueluri pierdute,
au dat un gol cu o execuţie pe care o pregătisem. Am revenit în joc. E o
victorie importantă contra unei echipe destul de bune, au avut o posesie
net superioară. Continuăm această serie şi ne bucură. Jucătorii mei au
calitate, dar îşi impun nişte limite care o să le facă rău. Uşor, uşor, creştem,
adunăm puncte şi asta e cel mai important. Aşteptăm să vină şi ceilalţi
băieţi şi să întregim lotul. Trăiesc intens meciurile şi pare că exagerez, dar
sunt trăiri sincere. Nu e uşor să jucăm aceste meciuri, dar este plăcut. Eu
am ratat mai mult decât toţi la un loc, aşa că nu am ce să le reproşez
atacanţilor. Mă gândesc la meciul următor i să nu pierdem. Nu vreau să le
dau speranţe oamenilor prea devreme. Ar trebui să-şi dea seama că este
doar începutul şi că putem avea o cădere, la un moment dat. Întâlnim Farul
în următorul meci, liderul. Acesta este ţelul meu, să menţ in această linie”, a
declarat antrenorul arădenilor Adrian Mihalcea
”Un joc pe care nu aveam voie să-l pierdem. Am fost naivi în multe
momente ale jocului. Am condus cu 1-0, am controlat jocul, am avut
posesie. Am interpretat greşit fazele lor de contraatac. Nu am fost pregătiţi
ei au avut câteva contraatacuri i au dat un gol. Sunt dezamăgit pentru că
puteam mult mai mult. Nu am fost atenţi în unele momente ale jocului i ne-a
a costat”, a spus antrenorul gazdelor Liviu Ciobotariu.
Următorul meci pentru UTA va avea loc sâmbătă, de la ora 18.30, la Arad,
cu Farul Constanţa.
Echipe:
Petrolul: Bălbărău – Ricardinho, Papp, Prce, D. Radu (Doukansy 72) – Jyry
(Hanca 85), T. Keita (V. Gheorghe 85), Boţogan (B. Marian 72) – Ludewig
(Chică-Roşă 68), Doumtsios, Grozav. Antrenor: Liviu Ciobotariu
UTA: D. Iliev – Tutu, Pospelov, Poulolo, Padula – Ov. Popescu (Hrezdac
74), Van Durmen – Costache, Alin Roman (Benga 81), Tzionis (Zsori 69) –
Hakim Abdallah. Antrenor: Adrian Mihalcea
Cartonaşe galbene: Papp 47, B. Marian 74 / Alin Roman 45+2, Padula 68,
Hrezdac 75
Arbitri: Marcel Bîrsan – Mircea Grigoriu, Cosmin Vatamanu
Arbitri VAR: Sorin Costreie – Cristina Trandafir
Posesie 63% – 37%
Total şuturi 24 – 9
Comentarii (0)