UTA a fost învinsă, cu scorul 2-0, pe terenul formației Rapid București în etapa a
opta din Superliga. Este prima înfângere a echipei pregătite de Adrian Mihalcea în
acest sezon. Gilștenii, mai odihniți pentru că nu au jucat în meciurile de Cupa
României s-au impus în fața unor jucători care nu par să reziste două meciuri într-
o săptămână.
Abele goluri au fost marcate în prima repriză. Primul în minutul 13, după un corber
executat de Petrila în careul arădean, mingea fiind reluată cu capul de la
marcginea cerului mic de Denis Ciobotariu. 1-0. Rezultatul fianal a fost stabilit în
minutul 30, de Alex Dobre, care a trimis în poartă o centrare a lui Borza. 2-0.
”Nu am avut atitudine. Pe noi, asta ne definește. Noi nu avem Messi, Neymar,
Maradona în echipă. Au și ei calitate. Nu am mai alergat cum o făceam în alte
meciuri. Se cunoaște. Știam că o să vină și o perioadă mai grea. Bine, am pierdut
un meci. Cred că e important să îți faci autocritica”, a spus Valentin Costache
după joc.
”O primă repriză foarte slabă, ne-au dominat, am făcut multe greșeli individuale,
și-au impus ritmul de joc. Am revenit mai bine de la cabine, dar nu cu un stil de joc
schimbat, nu am pus probleme.
Ne-am dorit să mergem mai departe și în Cupă. Am gestionat cât de bine am putut
situația. Nu ne-am prezentat bine, o să facem o analiză. Nu știu dacă meciul de
Cupă ne-a afectat fizic. Cred că totul este de mental. Au trecut 8 etape. Lucrurile
sunt ok până în momentul de față. Trebuie să fim echilibrați, e foarte ușor să cazi
în partea cealaltă și să nu câștigi mai multe meciuri. Obiectivul nostru este de a
câștiga puncte și vom reîncerca să reluăm seria victoriilor de la meciul următor”, a
spus Mihalcea
Campionatul va fi întrerupt două săptămâni pentru meciurile echipei naționale cu
Canada și Cipru. Următorul joc susținut de UTA va fi sâmbătă, 13 septembrie, de
la ora 16.00, la Arad, cu FC Argeș.
Echipe:
Rapid: Aioani – Braun, D. Ciobotariu, Kramer, Borza – K. Keita, Hromada (Vulturar
75) – Al. Dobre, T. Christensen (Jambor 90), Petrila (Gojkovic 90) – Koljic (Baroan
75). Antrenor: Costel Gâlcă
UTA: D. Iliev – Ţuţu, Poulolo, Benga, Padula (Alomerovic 26) – Ov. Popescu (Sota
Mino 46), Van Durmen (Hrezdac 79) – V. Costache (M. Coman 46), A. Roman
(Vlăsceanu 69), Tzionid – Hakim Abdallah. Antrenor: Adrian Mihalcea
Cartonaşe galbene: Koljic 38. Kramer 81, K. Keita 82, Petrila 90 / Ţuţu 44, Sota
Mino 56
Arbitri: Marian Barbu – George Florin Neacşu, Marius Badea
VAR: Cătălin Popa – Florin Andrei
Comentarii (0)