UTA a fost învinsă pe terenul din Clinceni de Unirea Slobozia, în etapa a patra din
play-out-ul Superligii. Echipa antrenată de Adrian Mihalcea s-a impus cu scorul de
2-1, după un joc anost și cu multe greșeli din partea ambelor părți. Au marcat
Vojtus ’48 și Arabuli ’66 pentru Slobozia, respectiv Mpoku ’90+5 din penalty.
După o primă repriză cu ritm slab și puține situații de poartă, soarta partidei s-a
decis în partea secundă.
În minutul 48, gazdele au deschis scorul prin Vojtus, cu un șut puternic din
marginea careului. 1-0. Unirea a înscris apoi pentru 2-0 în minutul 66, prin Arabuli,
la o aglomerație în careul arădean.
Arădenii stabilit rezultatul final în minutul 90+5, dintr-un penalty acordat pentru un
fault a lui Șerbănică la Omondi. A transformat Mpoku.
După acest joc, UTA este pe locul cinci în play-out, cu 23 de puncte, la egalitate
cu Politehnica Iași și Farul, care au un golaveraj mai bun.
La următorul meci, UTA va juca la Arad cu Sepsi, vineri, de la ora 20.00. În 18
aprilie, clubul arădean va aniversa 80 de ani de la înființare. Cu această ocazie,
organizatorii au pregătit o expoziție la stadion, care va fi deschisă toată
săptămâna. La rândul lor, suporterii pregătesc o corgrafie specială.
Echipe:
Unirea: Krell – Medina, Antoche, Blazek, Şerbănică – Akhmatov, Perianu – Afalna
(M. Lupu 78), Purece (Bărbuţ 46), Aganovic (Arabuli 46) – Vojtus (Yusov 87).
Antrenor: Adrian Mihalcea.
UTA: Iliev – Dussaut, I. Conte, Poulolo, Trif – Omondi, Rassoul, Mpoku – Danciu
(R. Cristea 67), Effiong (Harrison 87), Tzionis (V. Costache 46). Antrenor: Mircea
Rednic.
Arbitri: Ionuţ Coza – Cosmin Bojan, Daniel Vlase
VAR: Andrei Chivulete – Vlad Baban
Cartonaşe galbene: Şerbănică 90, Akhmatov 90+1 / Effiong 42, Mpoku 88
Cartonaş roşu: Şerbănică (Unirea Slobozia) min 90+4
Posesie minge 52% – 48%
Șuturi pe poartă4 – 2
Ocazii mari 2 – 1
Cornere 7 – 3
Comentarii (0)