UTA a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 3-3, cu FC Argeş, într-un meci
din cadrul etapei a 9-a din Superliga. Argeșenii conduceau cu 3-0 după prima
jumătate de oră, ca apoi arădenii să refacă egalitatea și chiar să fie aproape de o
victorie. Filmul jocului pare să fi fost deja văzut de suporterii arădeni, mulți nefiind
deloc panicați când oaspeții aveau avans de trei goluri. În prima etapă a
prezentului campionat, UTA a egalat Universitatea Craiova după ce era condusă
cu trei goluri.
Oaspeții au deschis tabela încă din minutul 6, prin Caio Martins cu un șut plasat
din interiorul careului. Ionuţ Rădescu a reuşit să dubleze avantajul oaspeţilor din
minutul 19 iar Ricardo Matos a făcut 3-0 în minutul 28.
La 0-3, Mihalcea a efectuat o dublă schimbare inspirată, în minutul 33. Ovidiu
Popescu și Van Durmen au fost înlocuiți de David Barbu și Hrezdac. După două
minute, Barbu a marcat din centrul careului, bine servit de Costache. În ultimul
minut al primei reprize, Marius Coman a înscris cu capul în minutul 45, iar
rezultatul la pauză a fost 2-3.
Partea a doua a întâlnirii a fost un asalt la poarta la lui Lazăr, care a reușit să
blocheze toate încercările arădenilor. Rezultatul final a fost stabilit din penalty. În
minutul 66, Hrezdac a fost faultat în careu de Yanis Pîrvu şi arbitrul Horaţiu Feşnic
a dictat lovitură de la 11 metri, după consultarea VAR. Valentin Costache a egalat
cu un șut pe centru, în minutul 68.
Oaspeții au rămas în zece din minutul 82, când Ricardo Matos a primit cartonaş
roşu direct, după ce l-a lovit pe Pospelov cu cotul în faţă, însă rezultatul nu s-a
schimbat.
”Un meci nebun. L-am început în genunchi. Am fost conduși de o echipă agresivă.
Mă bucur că am schimbat fața jocului.
E un rezultat echitabil. Nu cred că am fi meritat mai mult. E un rezultat bun pentru
noi. În primele 30 de minute m-au năucit. Foarte greu să fiu rațional. După un
dezastru la Rapid, gândiți-vă ce ar fi însemnat să pierdem azi”, a spus Adi
Mihalcea, după joc.
”Dacă cineva ne întreba dacă suntem mulțumiți cu egal înainte de meci, am fi zis
cu siguranță da. Am întâlnit o echipă extrem de puternică acasă, o echipă care e
împinsă de la spate. Nu e prima dată când revin de la 0-3 și au făcut-o contra unei
echipe mult mai puternice decât noi” a declarat Bogdan Andone.
În următorul meci, UTA va juca în deplasare, cu CFR Cluj, duminică, de la ora
18,15.
Echipe:
UTA: D. Iliev – Ţuţu, Poulolo, Pospelov, Alomerovic – Van Durmen (D. Barbu 33),
Ov. Popescu (Hrezdac 34) – V. Costache (Fl. Iacob 74), Alin Roman, Tzionis – M.
Coman. Antrenor: Adrian Mihalcea
FC Argeș: D. Lazar – Oancea (Borţa 46), M. Tudose, Sadriu, Briceag – Rădescu
(R. Moldoveanu 73), Sierra, Blagaic (Orozco 46) – Caio Martins (Y. Pîrvu 63),
Ricardo Matos, Bettaieb (Tchassem 75). Antrenor: Bogdan Andone
Arbitri: Horaţiu Feşnic – Valentin Avram, Alexandru Cerei
VAR: Rareş George Vidican – Raul Ghiciulescu
Cartonaşe galbene: Alin Roman 41, Hrezdac 82 / Oancea 21, Orozco 54,
Rădescu 73
Cartonaş roşu: Ricardo Matos (FC Argeş) min. 83.
Posesie minge 60% – 40%
Total șuturi 16 – 11
Șuturi pe poartă 6 – 4
Cornere 10 – 1
Comentarii (0)