UTA a obținut prima victorie din noul sezon, reușind să se impună pe teren propriu
cu 1-0 în fața unei formații bune, FC Hermannstadt. După două rezultate de
egalitate, în a treia etapă a Superligii, echipa antrenată de Adrian Mihalcea obține
trei puncte care om plasaează în prima jumătate a clasamentului.
Prima repriză a fost echilibrată, însă prima mare ocazie a aparținut gazdelor, prin
Costache, care a ratat de două ori consecutiv la aceeași fază.
Golul care a decis soarta confruntării a fost marcat de Alin Roman în minutul 22.
El a fost lansat de Abdallah la margine careului și a lobat mingea spectaculos
peste portar.
Sibienii au fost aproape de egalare în minutul 45, când Neguț a șutat alături după
ce a scăpat singur în careu.
Repriza secundă a început într-o notă de dominarea a gazdelor, însă sibienii au
trecut treptat la conducerea ostilităților, presând careul lui Iliev, având și două mari
ocazii prin Kujabi.
”Terenul mai moale. Am avut ocazie de 1-1. Noi am mers în pressing sus. Ei au
câștigat mingea a doua. Asta s-a întâmplat și la gol. Am avut și noi două ocazii
mari. Golul a făcut diferența. Nu am făcut un joc bun, dar trebuie să muncim mai
mult. Va fi un sezon greu” a declarat antrenorul oaspeților Marius Măldărășanu,
după joc.
Următoarea etapă, UTA va juca în deplasare, la Ploiești, cu Petroluol, vineri, de la
ora 21.30.
Echipe:
UTA: D. Iliev – Ţuţu, Poulolo, Pospelov, Padula – Van Durmen, Ov. Popescu
(Hrezdac 80) – V. Costache (Zsori 61), Alin Roman (Benga 79), Tzionis (Sota Mino
68) – Hakim Abdallah. Antrenor: Adrian Mihalcea
FC Hermannstadt: Căbuz – Antwi, Căpuşă (S. Buş 73), Ionuţ Stoica, Selimovic
(Karo 73), K. Ciubotaru (Oroian 73) – S. Balaure, A. Ivanov, D. Albu (Kujabi 46) –
A. Chiţu (Vuc 46), Neguţ. Antrenor: Marius Măldărăşanu
Cartonaşe galbene: Zsori 81 / Selimovic 70
Arbitri: Horia Mladinovici – Radu Ghinguleac, Raul Ghiciulescu
Arbitri VAR: Ionuţ Coza – Sorin Vădana
Posesie 52% – 48%
Total șuturi 10 – 10
Șuturi pe poartă 3 -1
Cornere 5 – 5
Faulturi 13 – 5
Comentarii (0)