UTA s-a impus fără drept de apel în ultimul meci al anului 2025, jucat la Arad cu
Dinamo București. Echipa antrenată de Adrian Mihalcea a câștigat cu scorul de 2-
0, după un joc în care a umilit una dintre pretendentele la titlu. Este a doua mare
victorie din acest sezon, după cea obținută la Craiova. Jocul a contat pentru etapa
a 21-a din Superligă.
Pe lângă golurile victoriei, UTA a mai ratat alte trei șanse mari de a înscrie, în fața
unei echipe care rar a avut ocazia să intre în careul arădean, chiar dacă a avut o
posesie mult net superioară în rstul terenului. UTA a punctat clar la ocazii și șuturi
la poartă.
UTA a început în forță partida și a pus presiune pe careul advers. Cu toate
acestea, Dinamo a reușit să trimită mingea în plasă în minutul 21, prin Alberto
Soro, anulat pentru ofsaid. În minutul 33, UTA a deschis scorul în urma unui
demaraj al lui Marius Coman pe partea dreaptă până la linia de fund de unde a
pasat în centrul careului la Alin Roman, care a transformat calm de la patru metri.
1-0. Până la finalul reprizei, Vali Costache a mai avut un șut violent peste
poartă.
Superioară la mijlocul terenului, UTA a menținut ritmul din prima parte și în repriza
secundă. În minutul 59, Alin Roman a ratat singur cu portarul. În minutul 61, la
singura mare ocazie avută de Dinamo, Perica a trimis din marginea careului pe
lângă poartă.
În minutul 68, UTA a stabiliat rezultatul final prin Vali Costache după o fază de
contraatac, în care a șutat plasat de la 12 metri lateral stânga pe lângă portarul
Roșca. 2-0.
”I-am blocat foarte bine, știam că au calitate în atac. Am reușit să dăm gol și să
avem ocazii clare. Dacă nu marchezi cu Dinamo, e posibil să te penalizeze. Astăzi
nu a fost cazul și mă bucur.
Ei cred că au cel mai bun an al lor. Clubul va decide dacă în eventualitatea unor
oferte, ei vor pleca sau nu. Eu sunt doar antrenorul echipei, dar acum trebuie să
ne gândim ce vrem. Dacă vrem mai mult, ar trebui să aducem jucători mai
valoroși. Dacă nu, cred că putem să fim într-o poziție mai bună și cu lotul pe care
îl avem.
Conducerea știe ce-mi doresc, ce jucători ar trebui să vină și pe ce poziții.
Conducerea știe și ce jucători ar trebui să plece, dar nu e decizia mea. O să am și
eu o discuție. Trebuie să fim realiști și să facem o strategie”, a spus antrenorul
Adrian Mihalcea după joc.
”A fost un meci reușit, de la început până la sfârșit. Am pregătit foarte bine meciul
și am pus în practică în seara asta.
Am jucat cu una dintre cele mai bune echipe, care se va bate la campionat. Ne-a
ieșit cam tot. Puteam să majorăm scorul și mai puteam avea reușite. Nu am fost
destul de concentrați, mai ales eu, când am încercat să dau scăriță. Trebuia să
dau pe lângă portar.
Eu așteptam ca pâinea caldă vacanța asta. Am reușit să îmi ajut colegii să
strângem punctele astea și să facem fanii bucuroși. A fost unul dintre cei mai grei
ani din fotbal și mă bucur că luăm o pauză de aproximativ două săptămâni.
Se datorează și colegilor mei și antrenorilor, care știu să mă pună în valoare. Mă
ajută foarte mult colegii.
L-am simțit pe Costache și știam că o să vină acolo. Mă înțeleg foarte bine cu el și
în afara terenului și cred că puteam să înscriem mult mai multe goluri împreună”, a
declarat Alin Roman.
După acest meci, UTA a urcat pe locul 7, cu 32 de puncte.
Echipe:
UTA: Gorcea – Ţuţu, Poulolo, Pospelov, Alomerovic – Sota Mino (Hrezdac 89),
Odada – V. Costache, Alin Roman (D. Barbu 89), Hakim Abdallah – M. Coman (F.
Iacob 79). Antrenor: Adrian Mihalcea
Dinamo: Al. Roşca – Sivis (Ikoko 73), K. Boateng, Stoinov, Opruţ – Kyriakou
(Karamoko 46), Gnahore, C. Cîrjan – Armstrong (Perica 46), A. Soro (Al. Pop 72),
Mazilu (Cr. Mihai 28). Antrenor: Zeljko Kopic
Arbitri: Szabolcs Kovacs – Daniel Mitruţi, Marius Badea
VAR: Andrei Florin – Imre Bucsi
Cartonaşe galbene: V. Costache 55 / Ikoko 80
Posesie minge 30% – 70%
Total șuturi 16 – 7
Șuturi pe poartă 7 – 2
Cornere 5 – 3
Comentarii (0)