UTA și Farul au încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susținut în etapa a 6-a a
play-out-ului din SuperLiga României. Echipa arădeană amână astfel salvarea
matematică de zona retrogradabilă a clasamentului dar are șanse foarte mari să
încheie sezonul pe un loc între primele trei.
După un start mai agresiv al oaspeților, UTA a trecut la un presing în jumătatea
adversă și a preluat ostilitățile în teren. Jucătorii lui Mihalcea au avut mai multe
situații în care puteau deschide scorul, însă fazele s-au destrămat la ultima
execuție. Mingi blocate de fundații Farului, șuturi în afara cadrului porții și pasele
greșite au dus la încheierea primei jumătăți cu un scor alb. De remarcat risipa de
enargie cu care s-a jucat.
Repriza secundă a fost mai lentă, mulți jucători fiind obosiți după efortul din prima
repriză, iar Farul a trecut la obișnuita posesie prelungită, fără să se apropie prea
mult de careul lui Gorcea.
Schimbările făcute în cele două formații nu au dus la faze periculoase și meciul s-
a încheiat egal.
Cu acest rezultat, cu 32 de puncte, UTA se află pe poziția secundă în clasamentul
play-out și va juca etapa următoare în deplasare, cu Petrolul Ploiești, duminică, de
la ora 18.15.
Echipe:
UTA Arad: Gorcea – Fl. Iacob, Poulolo, Benga, Van Durmen – Odada (Stolnik ’90),
Mino Sota – Abdallah, A. Roman (Hrezdac ’90), Ţăroi (Tutu ‘46) – M. Coman
(Tzionis ’76). Antrenor: Adrian Mihalcea
Farul: R. Munteanu – Furtado (Maftei ’86), Larie, Gustavo Marins (Sîrbu ’56), Cr.
Ganea – Vînă, Dican, Radaslavescu (Goncear ’72)– Alibec, Işfan (Vojtus ’86),
Tănasă (Cojocaru ’71). Antrenor: Flavius Stoican
Arbitri: Istvan Kovacs – Tunyogi Ferencz, George Florin Neacşu – George Cătălin
Roman
VAR: Cătălin Popa, Daniel Mitruţi
Observatori: Nicolae Grigorescu, Ioan Bogdan
Cartonaşe galbene: Van Durmen ’71 / Larie ’36, Dican ‘86
Posesie minge 39% – 61%
Total șuturi 10 – 9
Șuturi pe poartă 1 – 3
Cornere 8 – 3
Ofsaiduri 0 – 1
Comentarii (0)