UTA a reușit cea de-a treia victorie din acest sezon și trece, cel puțin pentru 24 de
ore, pe primul loc în clasament. Meciul, încheiat cu scorul de 2-1, s-a disputat la
Arad în etapa a cincea din Superligă. Cele două echipe și-au împărțit reprizele de
dominare.
UTA a pornit în forță jocul și a reușit să marcheze în minutul 9, prin Tzionis, din
pasa lui Alin Roman. 1-0. Până la pauză, jucătorii lui Mihalcea au mai avut patru
ocazii să majoreze scorul prin Costache, Roman, Padula și Abdallah însă
imprecizia și intervențiile portarului Buzbuchi au păstrat diferența la doar un gol.
Işfan și Vînă au avut ocazii să egaleze.
În repriza secundă, constănțenii au dominat autoritar ostilitățile și au ratat din
situații bune sau au fost blocați de intervențiile inspirate ale poartarului Iliev. Până
la urmă, oaspeții au egalat în minutul 61, după o acțiune de contraatac a lui Ișfan
finalizată de Radaslavescu din interiorul careului. 1-1. Rezultatul final a fost stabilit
în minutul 77, după o lovitură liberă de la 20 de metri, de pe partea stângă. A
centrat Tzionis la marginea careului mic și Pospelov a reluat cu capul în poartă. 2-
1.
”A fost o partidă frumoasă, din păcate plecăm fără niciun punct. Pe aspectul
jocului, cred că meritam un egal, era mai echitabil. Ăsta este fotbalul, sunt situații
care apar. Am avut tăria să încercăm să revenim, dar nu am reușit. Asta este. Nu
știu dacă ne-au surprins, știam de Pospelov, știam de Abdallah, dar așa e fotbalul”,
a declarat antrenorul oaspeților Ianis Zicu după joc.
”A fost un meci spectaculos, cu multe ocazii. După aspectul jocului, cred că un
egal ar fi fost mai ok. Am suferit. Sunt foarte corect cu ce am văzut. Au avut ocazii
mari pe final, ne-au dominat repriza a doua. A fost posesia netă de partea lor.
Ne sperie ceva, ne sperie victoriile, că putem să câștigăm. Dacă am fi mai
deschiși cu noi, mai pozitivi, vom înlănțui rezultatele pozitive. Continuăm această
serie de invincibilitate.
E un lucru realizat de noi, plăcut, dar e doar începutul de sezon. Nu e cazul să ne
îmbătăm cu apă rece. E departe gândul meu de play-off. Să vedem cât ne va ține
această serie”, a spus Adrian Mihalcea.
În următorul meci, UTA va juca în deplasare, cu Dinamo, vineri, de la ora 21.30.
Echipe:
UTA: Iliev – Ţuţu (Vlăsceanu 58), Pospelov, Poulolo, Padula – Ov. Popescu
(Hrezdac 71), Van Durmen – Costache (Alomerovic 58), A. Roman (Zsori 71),
Tzionis (Benga 82) – Abdallah. Antrenor: Adrian Mihalcea
Farul: Buzbuchi – Maftei (Furtado 42), Larie, Ţîru (Seruca 86), Cr. Ganea – Vînă
(Cr. Sima 86), Ramalho (Dican 66), Radaslavescu – Grigoryan (Cojocaru 66),
Işfan, R. Tănasă. Antrenor: Ianis Zicu
Arbitri: Radu Petrescu – Radu Ghinguleac , Mihăiţă Necula
VAR: Sebastian Colţescu – Ferencz Tunyogi
Cartonaşe galbene: Ţuţu 41
Posesie 40% – 60%
Total șuturi 16 – 24
Șuturi pe poartă 8 – 7
Cornere 3 – 11
Comentarii (0)