UTA a învins, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa FC Botoşani și rămâne pe
prima poziție din play-out. Meciul a contat pentru etapa a patra a play-out-ului
Superligii, iar rezultatul o scutește pe UTA de emoțiile retrogradării în acest sezon.
Antrenorul Adrian Mihalcea a văzut din tribună partida, fiind suspendat.
UTA a început în forță partida și a presat deschiderea scorului, care a avut loc în
minutul 9, când Abdallah a centrat perfect de pe partea stângă pentru Van Durmen
care a înscris ca la antrenament din marginea careului mic. Treptat, presiunea
arădeană la poarta Botoșaniului a săzut și oaspeții au reușit egalarea în minutul
35, dintr-un penalty acordat la faultul portarului Gorcea asupra lui Mitrov. A înscris
Mailat.
Oaspeții au forțat și în repriza secundă și chiar au avut o bară dintr-o lovitură
liberă executată de Ongenda. Arădenii au echilibrat ostilitățile după schimbările
făcute în formula de joc și au revenit în prejma porții adverse. S-a înscris pentru 2-
1 în minutul 81, când Alin Roman a centrat dintr-o lovitură liberă de pe partea
stângă la colțul opus pentru Odada, care a pasat apoi cu capul în centru careului
pentru Pospelov iar fundașul golgheter a reluat cu piciorul în dreapta portarului.
Scorul final a fost stabilit de Odada în minutul doi de prelungiri cu un șut de la 12
metri în stânga portarului.
”Până la urmă nu poți spune că e nemeritat. La 3-1 e clar. Cred că scorul e puțin
prea dur pentru ce s-a întâmplat. Două greșeli incredibile. Două faze, două goluri.
Încă suferim la meciurile din deplasare, chiar dacă am făcut azi un meci bun. Aia a
fost să fie. Din păcate același pericol comun, Pospielov iar marchează. Chiar dacă
am pregătit fazele fize.
Faza fixă așteaptă greșeala. E dureros pentru că nu avea voie să fie liber acolo.
Două greșeli impardonabile. A doua repriză nici nu au trecut jumătatea terenului.
Până la urmă asta este. Trebuie să ne asumăm” a declarat antrenorul oaspeților
Marius Croitoru după joc.
”Mă bucur și îi felicit pe cei din staff pentru atitudinea de pe margine și pentru cum
au obținut această victorie. Acum pare că următoarea etapă va fi mult mai dificil
să fac echipa. Astăzi, contra unei echipe bune, am reușit să câștigăm.
Doar dacă s-ar întâmpla ceva extrem de negativ pentru noi am putea să ajungem
în acea zonă, a retrogradării. Mai putem rezista o lună să terminăm cu bine
campionatul. Nu are nicio legătură faptul că nu avem drept de participare în
cupele europene. Știam de la începutul sezonului. Avem o atmosferă bună. Chiar
dacă știm că nu avem dreptul, vrem să ne clasăm cât mai sus. Sunt bani
importanți pentru club”, a declarat Adrian Mihalcea.
Cu 31 de puncte, UTA se află pe primul loc în play-out și va juca etapa următoare
în deplasare, cu Oțelul Galați. Meciul va avea loc vineri, de la ora 17.30.
Echipe:
UTA Arad: Gorcea – Ţuţu (Ţăroi ’63), Pospelov, Benga, Alomerovic – S. Mino, Van
Durmen (Odada ’64) – Abdallah, A. Roman (Hrezdac ’86), Iacob – M. Coman.
Antrenor: Adrian Mihalcea.
FC Botoşani: Kukic – Adams, Miron, Diaw, Creţ – Papa (Pănoiu ’67), Petro (Aldair
’73) – Mailat, Ongenda, Mitrov (Bodişteanu ’67) – Kovtalyuk (Dumiter ’86).
Antrenor: Marius Croitoru.
Arbitri: Sebastian Colţescu – Marius Badea, Nicuşor Marin – Mihai Laurenţiu Ene
VAR: Sorin Costreie, Daniel Mitruţi
Observatori: Marian Salomir, Claudiu Boaru
Cartonaşe galbene: Roman ’68, Ţăroi ’90 / Bodişteanu ’73, Mailat ‘79
Posesie minge 40% – 60%
Total șuturi 10 – 15
Șuturi pe poartă 5 -1
Ocazii mari 3 – 1
Cornere 5 – 1
Ofsaiduri 1 -1
Lovituri libere 9 – 21
Comentarii (0)