UTA a pierdut la un scor imposibil de anticiapt meciul susținut la Arad cu Oțelul
Galați. Echipa pregătită de Adrian Mihalcea a cedat cu 0-4, în fața formației
pregătite de fostul tehnician al arădenilșor, Laszlo Balint. La acest rezultat a
contribuit decisiv eliminarea lui Ovidiu Popescu în ultimele minute ale primei
reprize.
Înainte de primul fluier, cei prezenți au ținut un moment de reculegere în amintirea
a doi foști jucători, Flavius Domide și Vasilică Georgiu.
După începerea ostităților, în minutul 10, a avut loc un moment dedicat lui Flavius
Domide, la care au participat suporterii prezenți pe stadion.
Au urmat apoi tatonaări în teren, jocul fiind echilibrat, însă oaspeții au reușit să
deschidă scorul în minutul 31, prin Pedro Nuno, din pasa lui Joao Paulo. Au urmat
apoi două faze în care cei de la UTA au lovit de două ori bara, prin Costache și
Poulolo, însă pe finalul primei părți au rămas în 10, mijlocașul Ovidiu Popescu
fiind eliminar cupă două cartonașe galbene, primite la distanță de cinci minute.
Repriza secundă nu a mai avut istoric, oaspeții reușind să mai puncteze prin
Andrezinho, minutul 62, Conrado din penalty în minutul 76 și Paulinho, în minutul
87.
În următorul meci, UTA va juca la București, cu FCSB, duminică, de la ora 19.30.
Echipe:
UTA: D. Iliev – Ţuţu (D. Barbu 55), Poulolo, Pospelov, Alomerovic (Stolnik 55) –
Van Durmen (L. Mihai 81), Ov. Popescu – V. Costache, Padula (Hrezdac 46),
Tzionis – M. Coman (Fl. Iacob 66). Antrenor: Adrian Mihalcea
Oțelul: Dur-Bozoancă – Zhelev (Murria 80), Zivulic, P. Iacob, Conrado – Pedro
Nuno (Chira 81), Joao Lameira (Joao paulo 22), A. Ciobanu – D. Sandu (Bordun
58), Patrick (Paulinho 81), Andrezinho. Antrenor: Laszlo Balint
Arbitri: Horaţiu Feşnic – Valentin Avram, Alexandru Cerei
Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache – Raul Ghiciulescu
Cartonaşe galbene: Ov. Popescu 39 / Pedro Nuno 44, Zhelev 54, P. Iacob 73
Cartonaş roşu: Ovidiu Popescu (UTA Arad) min.
Comentarii (0)